گروه آموزش و پژوهش

سازمان حج و زیارت جمهوری اسلامی ایران

سه شنبه 14 مرداد 1399
سخن روز

اللهم صل علی محمد(ص) و آل محمد (ص)                                           آموزش هزینه نیست ، بلکه سرمایه یک سازمان است

سلسله مقالات مهارت های ارتباطی

سلسله مقالات مهارت های ارتباطی

مقاله(1) مهارت فردي(چرا بايد توسعه فردي را جدي بگيريم؟)

چرا بايد توسعه‌ فردي را جدي بگيريد؟

توسعه‌‌ي فردي يعني روي خودتان سرمايه‌گذاري کنيد تا هر آنچه زندگي پيش روي شما مي‌گذارد بتوانيد مديريت کنيد و به بهترين شکل از پس آن بربياييد. توسعه‌ي فردي به شما اجازه مي‌دهد به جاي اينکه منتظر باشيد زندگي چيزهاي خوب سر راه شما قرار دهد، خودتان کنترل اوضاع را در دست بگيريد و کاري کنيد چيزهاي خوب اتفاق بيفتند. ممکن است هميشه به چيزي که مي‌خواهيد نرسيد، اما وقتي اهدافتان را دنبال مي‌کنيد تجربه‌ي زيباتر و پربارتري از زندگي خواهيد داشت.

اما توسعه‌ي فردي واقعا چه تاثيري روي شما خواهد داشت؟

خودآگاهي

توسعه‌ي فردي با خودآگاهي شروع مي‌شود: يعني مي‌فهميد که واقعا کي هستيد و ارزش‌ها، اعتقادات و هدف‌هايتان در زندگي چه چيزهايي هستند. دنبال کردن روياهاي بقيه مردم به شما کمک نمي‌کنند، براي اينکه به خوشحالي پايدار برسيد، بايد زندگيتان را بر اساس اينکه کي هستيد طراحي کند. بعد اهداف و مقاصد خودتان را دنبال کنيد. وقتي که اهدافتان را دنبال کرديد، به همان اندازه‌ي رسيدن به مقصد، از مسير سفر هم لذت خواهيد برد. پس خودآگاهي اولين مرحله از فرآيند توسعه‌ي فردي است.

پيدا شدن مسير

وقتي که خودآگاهيتان را به اندازه‌ي کافي افزايش داديد، در مورد چيزهايي که مي‌خواهيد به دست بياوريد اطمينان بيشتري خواهيد داشت و تصميم‌گيري آسان‌تر مي‌شود. از طرفي کارهايي که خيلي وقتتان را تلف مي‌کردند، ديگر به ليست کارهاي روزانه‌تان راه پيدا نمي‌کنند چون مي‌دانيد اين کارها شما را به سمت هدفتان پيش نمي‌برند و ارزش وقت گذاشتن را ندارند. پس ديگر مسير را مي‌دانيد و به بيراهه نمي‌رويد.

 

تمرکز بيشتر

همراه با توسعه‌ي فردي اطمينان هم مي‌آيد. حتي وقتي راهتان را پيدا مي‌کنيد، باز هم هميشه کارهاي زيادي هستند که توجه شما را مي‌طلبند. اما وقتي توسعه‌ي فردي بهتر شود، اولويت‌بندي براي کارهاي مختلف راحت‌تر مي‌شود. در مورد اهداف و مقاصدتان اطمينان بيشتري داريد، مي‌دانيد چه مي‌خواهيد و با اين امکاناتي که داريد کدام کارها بهترين نتيجه را برايتان خواهد داشت.

انگيزه‌ي بيشتر

وقتي که مي‌دانيد در نهايت چه چيزي به دست مي‌آوريد، دست به کار شدن هم خيلي آسان‌تر مي‌شود. حتي اگر کاري که مي‌کنيد چندان لذت‌بخش نباشد و علاقه‌ي خاصي به انجام آن نداشته باشيد، باز هم مي‌دانيد که چه نفعي براي شما دارد و براي انجام کارهاي ضروري انگيزه‌ي بيشتري داريد. از قديم هم گفته‌اند که «خواستن توانستن است». با توسعه‌ي فرديِ قوي، خواستنِ لازم را خواهيد داشت.

انعطاف‌پذيري بيشتر

در زندگي سختي‌هايي هم وجود خواهد داشت. وقتي اين سختي‌ها سر وقت شما مي‌آيند، بايد مهارت‌هاي لازم براي مواجهه با آن‌ها را داشته باشيد. توسعه‌ي فردي مانع اتفاقات بد نمي‌شود، اما به شما کمک مي‌کند وقتي که اتفاق افتادند از پس آنها بربيايد. در واقع شما اعتماد به نفس، انعطاف‌پذيري و مهارت‌هاي فردي و دروني بيشتري داريد که باعث مي‌شوند توانايي مقابله با هر شرايط و احتمالي را خواهيد داشت.

روابط بهتر

روابط مثل شمشير دو لبه هستند. يا شما را بالا مي‌برند يا پايين مي‌کشند. وقتي که روي توسعه‌ي فرديتان کار مي‌کنيد، بهتر مي‌توانيد تشخيص دهيد کدام روابط ارزش سرمايه‌گذاري را دارند و کدام‌ها را بايد بي‌خيال شويد. در واقع مهارت لازم براي تشخيص روابطي را خواهيد داشت که بيشترين تاثير مثبت را در زندگي شما دارند.

 

حرکت رو به جلو

دنيا هرلحظه در حال تغيير است. دقيقا وقتي که حس مي‌کنيم در کارمان استاد شده‌ايم، تکنولوژي‌ها و قوانين جديدي مي‌آيند که همه چيز را تغيير مي‌دهند. اين تغييرات خيلي بيشتر و سريع‌تر از گذشته هستند، يعني هر قدر هم در گذشته روي توسعه‌ي فردي کار کرده‌ايم، الان وقت استراحت نيست. يادتان باشد که اگر در حال حرکت به جلو نباشيد، حتما داريد عقب عقب مي‌رويد و اگر در حال رشد نباشيد يعني زنده نيستيد. بنابراين، بايد هر روز مهارت‌هايمان ارتقا دهيم تا حداقل همان جايي که هستيم بمانيم و رو به عقب نرويم.

عزت نفس

با ارتقاء توسعه‌ي فردي، عزت نفس هم بيشتر مي‌شود. عزت نفس يکي از فاکتورهاي اصلي براي به دست آوردن شادي و موفقيت در زندگي است. آدم‌هاي داراي عزت نفس بالا در مقابل فشارها و چالش‌هاي هر روزه‌ي زندگي خيلي مجهزتر هستند. کتاب‌ها و مقاله‌هاي زيادي براي افزايش عزت نفس وجود دارد، اما با توسعه‌ي فردي عزت نفس هم بيشتر مي‌شود.

توسعه‌ي فردي به اين معني است که وقت و انرژي صرف کنيد و روي ارزشمندترين منبعي که داريد سرمايه‌گذاري کنيد: روي خودتان. وقتي براي رشد و توسعه‌ي خودتان تلاش مي‌کنيد، نتيجه فوق‌العاده است. اما خيلي از افراد از توسعه‌ي فردي دست مي‌کشند چون حاصل آن قابل اندازه‌گيري نيست. هرچند، آدم‌هاي موفق مي‌دانند که کليد موفقيت اين است که بتوانيم در هر شرايطي خودمان را مديريت کنيم و بهترين عملکرد را داشته باشيم و توسعه‌ي فردي اين توانايي را تقويت مي‌کند. پس از همين الان شروع کنيد!

 

1395/5/27
1046
دسته بندی شده در

بخش نظرات غیر فعال شده
ورود به سیستم
به نظر شما بیشترین ضعف در آموزش های ارائه شده به کارگزاران در کدامیک از موارد زیر است ؟

منابع آموزشی
اساتید و مدرسان
شیوه اجرای دوره های آموزشی
فراگیران
© All Rights Reserved 2020