گروه آموزش و پژوهش

سازمان حج و زیارت جمهوری اسلامی ایران

سه شنبه 14 مرداد 1399
سخن روز

اللهم صل علی محمد(ص) و آل محمد (ص)                                           آموزش هزینه نیست ، بلکه سرمایه یک سازمان است

سلسله مقالات روان شناسی شخصیت

سلسله مقالات روان شناسی شخصیت

مقاله(1) چگونه با شخصيت خود آشنا شويم؟

چگونه با شخصيت خود آشنا شويم؟

 

شخصيت شما بر هر چيزي که به شما مربوط مي شود تأثيرگذار است؛ از انتخاب دوستانتان گرفته تا کانديدا هايي که در يک انتخابات سياسي به آنها رأي مي دهيد. با اين وجود بسياري از افراد به شناخت ويژگي هاي شخصيتي خود زمان زيادي اختصاص نمي دهند. به دست آوردن شناخت مناسبي از شخصيت خود مي تواند از نقاط قوت و ضعف هر فرد اطلاعات خوبي به او بدهد و کمک کند از نگرش ديگران نسبت به خودش ديد بهتري کسب کند.

اغلب روانشناسان امروزي بر سر اين موضوع توافق دارند که براي همه انسان ها ? نوع عامل شخصيتي اصلي وجود دارد. اين ? عامل با عنوان «مدل ? عاملي شخصيت» شناخته مي شوند و هر کسي ميزاني از هر کدام را در وجود خود دارد.


?- وظيفه شناسي

کساني که در عامل وظيفه شناسي امتياز بالايي کسب مي کنند، راندمان بالايي دارند و سازمان يافته، قابل اتکا و خودکفا هستند. آنها ترجيح    مي دهند کارهايشان را از قبل برنامه ريزي کنند و به دنبال دستيابي به بهترين نتايج مي روند. کساني که در اين عامل امتياز پاييني کسب      مي کنند ممکن است آنها را يک دنده و وسواسي تلقي کنند. پژوهش ها نشان مي دهند ازدواج با کسي که در عامل وظيفه شناسي از امتياز بالايي برخوردار است احتمال موفقيت در محل کار را افزايش مي دهد. يک همسر وظيفه شناس مي تواند بهره وري شما را بيشتر و کمک کند به حد اکثر پتانسيل خود دست پيدا کنيد.

2- برون گرايي

کساني که در عامل برون گرايي امتياز بالايي کسب مي کنند از فعاليت هاي اجتماعي انرژي مي گيرند. آنها خوش سر و زبان هستند و به بيرون رفتن علاقه ي زيادي دارند و با قرار گرفتن در مرکز توجه احساس ناراحتي به آنها دست نمي دهد. ديگران ممکن است آنها را سلطه گرا و به دنبال جلب توجه در نظر بگيرند.

 به دنبال کساني باشيد که محکم دست مي دهند. پژوهش ها نشان مي دهند مرداني که محکم دست مي دهند احتمال اينکه عامل برون گرايي بالايي داشته باشند، بيشتر است و احتمال روان رنجوري در آنها پايين خواهد بود. لازم به تذکر است که اين گفته در مورد زنان صادق نيست.

?- سازگاري

کساني که در عامل سازگاري امتياز بالايي کسب مي کنند قابل اعتماد، مهربان، و با ديگران خوش برخورد هستند. آنها را از روي رفتار طرفدارانه اي که نسبت به اجتماع دارند مي توان شناخت و اغلب خود را به انجام کار هاي داوطلبانه و فعاليت هاي بشردوستانه و خيرخواهانه متعهد مي دانند. ديگران ممکن است آنها را به چشم افرادي ساده لوح و بيش از حد منفعل ببينند.

به دنبال يک سرمايه گذار مالي با عامل سازگاري بالا باشيد. پژوهش ها نشان مي دهند در داد و ستد هاي پر خطر، احتمال از دست رفتن سرمايه در ميان سرمايه گذاران سازگار بسيار کم تر است. از سرمايه گذاراني که عامل استقبال بالايي دارند پرهيز کنيد؛ اين تيپ شخصيت ممکن است اعتماد به نفس کاذبي داشته باشد که مي تواند باعث پذيرش ريسک هاي افراطي شود.

?- استقبال از تجربه

کساني که عامل استقبال از تجربه در آنها بالاست به واسطه ي طيف گسترده ي منافع و تخيل شفافي که دارند شناخته مي شوند. آنها کنجکاو و خلاق هستند و معمولاً تنوع را بر روتين هاي سفت و سخت ترجيح مي دهند. آنها به رفتن به دنبال خودشکوفايي از طريق تجربه هاي پر حرارت و هيجان انگيزي مثل زندگي در خارج از کشور شناخته مي شوند. ديگران ممکن است آنها را غير قابل پيش بيني و نامتمرکز قلمداد کنند. پژوهش ها نشان مي دهند کساني که عامل استقبال از تجربه در آنها بالاست آزادمنشي را بيشتر مي پسندند و احتمال ابراز عقايد سياسي نيز در ميان آنان بيشتر است.

?- روان رنجوري

افراد روان رنجور، بي ثباتي احساسي زيادي را تجربه مي کنند. احتمال واکنشي بودن و تحريک پذيري در ميان آنان بيشتر است و احساسات ناخوشايند مثل اضطراب و زودرنجي در ميان آنان بيشتر گزارش مي شود. ديگران ممکن است آنها را بي ثبات و متزلزل در نظر بگيرند. اينگونه افراد با انتشار عکس هاي زياد روي شبکه هاي اجتماعي به دنبال پذيرش و تأييد ديگران هستند. پژوهش ها نشان مي دهند احتمال نظر دادن و يا به روز رساني پروفايل از سوي آنها در مواردي که ممکن است جنجال برانگيز باشد کمتر است و احتمالاً بيشتر عکس منتشر مي کنند. احتمال وجود تعداد بيشتري عکس در آلبوم هاي آنان نيز بيشتر از بقيه است.

شخصيت افراد در طول زمان نسبتاً ثابت مي ماند. آن دسته از ويژگي هاي شخصيتي که فرد در ? سالگي از خود بروز مي دهد به احتمال زياد بخش اعظم رفتارش در بزرگسالي را از پيش به ما نشان خواهد داد. البته هر کسي مي تواند برخي از ويژگي هاي شخصيتي خود را تغيير دهد. به وجود آوردن تغييرات بزرگ نيازمند تلاش و زحمت فراوان خواهد بود، اما اغلب دانشمندان اعتقاد دارند اين کار شدني است.

1395/5/27
870
دسته بندی شده در

بخش نظرات غیر فعال شده
ورود به سیستم
به نظر شما بیشترین ضعف در آموزش های ارائه شده به کارگزاران در کدامیک از موارد زیر است ؟

منابع آموزشی
اساتید و مدرسان
شیوه اجرای دوره های آموزشی
فراگیران
© All Rights Reserved 2020